Sisteme de încredere, iluminat mai inteligent

Eric Talley
Dezvoltarea Afacerilor pentru Orașe Inteligente

Orașele din întreaga lume au îmbrățișat revoluția inteligentă: utilizarea fluxurilor de date pentru a ghida deciziile a facilitat totul, de la fluxuri mai fluide de trafic până la rate mai bune de reciclare. Iluminatul nu face excepție. Tehnologiile inteligente pot fi folosite pentru orice, de la optimizarea nivelurilor de lumină pentru a economisi energie, la integrarea punctelor de încărcare a vehiculelor electrice în sistemele de iluminat stradal. 

În spatele fiecărui sistem de iluminat inteligent se află un Sistem de management central (CMS) precum Schréder EXEDRA. Acesta reunește activele de iluminat, senzorii și alte dispozitive Internet of Things (IoT), astfel încât sistemele să poată fi controlate de la distanță pentru o eficiență operațională maximă. 

A fi un oraș inteligent nu înseamnă a fi un oraș vulnerabil. Centrele urbane din întreaga lume sunt ținte pentru criminalitatea cibernetică, deoarece găzduiesc date vitale de la cetățenii lor. Protejarea acestor date înseamnă actualizarea securității cibernetice la fiecare pas. Pe măsură ce numărul de dispozitive IoT ale unui oraș crește, la fel ar trebui și cerințele de securitate a rețelei. 

La Schréder, am creat Schréder EXEDRA să fie Simplu, Modular, Acționat automatizat, Rezistent și Total de încredere - așa cum ar trebui să fie orice opțiune de pe piață. În acest blog, luăm în considerare de ce este important să fii Total de încredere pentru orașele care doresc să devină inteligente. 
 

De ce Total de încredere?  

Orașele moderne sunt conduse de datele extrase de la fiecare dispozitiv din oraș, începând cu luminile stradale și până la camerele de securitate. Fiecare activ ce aparține infrastructurii publice și care este conectat la internet este o țintă potențială pentru un atac cibernetic. 

Atacurile cibernetice au întrerupt sistemul municipal de tramvai din Dublin și centralele electrice din Johannesburg.  NotPetya a lovit unele dintre cele mai mari companii din lume, blocând porturile globale. În 2007, doi oameni au spart sistemele de control al traficului din Los Angeles, oprind patru semafoare, blocând circulația și creând probleme de trafic zile întregi. 
  
Răspunsul la riscurile de securitate cibernetică nu este să renunți la nenumăratele beneficii pe care sistemele inteligente le pot aduce. Iluminatul inteligent oferă medii de condus mai bune, trotuare mai sigure, vizibilitate pentru primii respondenți și informații utile pentru orașele care doresc îmbunătățirea cartierelor.

În schimb, trebuie să reducem riscurile urmând cele mai bune practici din industrie și creând sisteme de încredere. În aprilie 2023, Agenția SUA pentru Securitate Cibernetică și Securitate a Infrastructurii și omologii săi la nivel mondial au emis noi ghiduri privind cele mai bune practici de securitate cibernetică pentru orașele inteligente: Sistemele securizate și de încredere nu au fost niciodată mai importante

Trusted, secure systems have never been more important for smart cities which is why Schréder EXEDRA is ISO 27001 certified


Deschis, securizat, scalabil 

Orașele sunt spații deschise, unde oamenii vin să locuiască, să exploreze și să facă schimb de idei. Cu toate acestea, unele sisteme de infrastructură pot bloca opțiuni în loc să deschidă opțiuni. Interoperabilitatea cu sistemele și activele de iluminat existente este vitală pentru încredere și securitate: activele care nu se integrează corect sunt un punct slab. 
  
Sistemele inteligente ar trebui testate și auditate în mod regulat pentru a se asigura că datele rămân private, sigure și securizate. În mod ideal, sistemele ar trebui să fie certificate conform ISO 27001, cel mai recunoscut standard din lume pentru sistemele de management al securității informației. Suntem mândri că Schréder EXEDRA a atins acest standard. Firmware-ul trebuie actualizat în mod regulat, în mod ideal de la distanță, pentru a minimiza riscurile și costurile de întreținere. Și ar trebui să existe politici și reguli securizate pentru fiecare nivel al soluției, așa-numita „securitate end-to-end”. 
  
Orașele se dezvoltă, la fel și sistemele, așa că scalabilitatea este importantă. Schréder EXEDRA se bazează pe Microsoft Azure, care este găzduit în cel mai securizat mediu imaginabil. Doar un exemplu: Serverele Azure analizează zilnic 8 trilioane de semnale de amenințare. Prin urmare, putem implementa Schréder EXEDRA în conformitate cu cerințele/politicile locale specifice care vizează consolidarea securității și/sau confidențialitatea datelor. 
 

Soluții inteligente pentru o metropolă maritimă 

Bristol, unul dintre cele mai vibrante orașe din Regatul Unit, a ales să transforme aproximativ 29.000 de lumini stradale în unități LED cu energie redusă și să instaleze CMS de la Schréder EXEDRA ca parte a unei modernizări de 12 milioane de lire sterline a sistemului său de iluminat. În Regatul Unit, domeniul public și iluminatul stradal sunt tratate ca infrastructură critică, deci securitatea cibernetică prezintă importanță. 

Bristol implemented Schréder EXEDRA to manage its street lights in part thanks to its cybersecurity features

Schréder a creat o soluție de încredere, cu acces la o bogată experiență de securitate cibernetică. De exemplu, când a fost descoperită o vulnerabilitate în aplicația MOVEit folosită de consiliu în iunie 2023, am putut demonstra rapid că datele consiliului nu au fost compromise. Această capacitate de răspuns face parte din relația continuă cu clienții, unde Schréder face diferența. Cu peste 500.000 de aparate de iluminat și alte active controlate de Schréder EXEDRA în întreaga lume, învățăm de la fiecare în parte și punem întotdeauna securitatea cibernetică pe primul loc.
 

Minimizarea vulnerabilităților, maximizarea utilității 

Total de încredere înseamnă a face față eficient amenințărilor, în fiecare punct al sistemului. Schréder EXEDRA aplică politici și reguli securizate fiecărui nivel al soluției: dispozitiv, comunicare, date și aplicația utilizată de client pentru a controla CMS-ul. 

Periferia sistemului de control este nodul, care transmite informații înapoi către CMS. Nodul poate fi celular sau într-o configurație mesh. Indiferent de configurație, ele sunt vulnerabile la atacuri de „sniffing”, în care fluxul de date wireless este interceptat și hackerul poate obține acces la dispozitive sau la o rețea pentru a controla o parte a sistemului tău de iluminat; sistemele noastre sunt criptate pentru a preveni acest lucru.
 
La polul celălalt, atacurile Distribuite de Refuz al Serviciului (DDoS) nu au dispărut ca amenințare. CMS-ul ar trebui să analizeze tot traficul de la periferia aplicației înainte de a avea șansa să se infiltreze. Hackerii își perfecționează metodele în fiecare zi. Software-ul ar trebui să poată rezista în mod regulat la testarea externă efectuată de terți - lucru pe care Microsoft Azure îl invită în mod activ.  

În final, punctul de deranjamente în sistemele orașelor inteligente sunt rareori serverele reale. Două dintre cele mai frecvente deranjamente în securitatea cloud sunt eroarea umană și credențialele slabe. Există o încălcare a datelor în medie la fiecare 39 de secunde. Proprietarii de sistem pot contracara acest lucru prin criptarea parolelor, schimbarea lor frecventă și folosirea de firewall-uri. Mai presus de toate, utilizatorii trebuie să fie educați, în mod ideal, cu instruire specializată pentru a reduce aceste riscuri. Într-un sistem te poți încrede doar în măsura în care te poți încrede și în utilizatorii săi! 
 

Alegeri SMART, rezultate de încredere

Centrele urbane din întreaga lume sunt ținte pentru criminalitatea cibernetică, deoarece găzduiesc date vitale de la cetățenii lor. Activarea unui sistem ar trebui să ia în considerare certificarea sistemului, compatibilitatea cu activele existente, furnizorul de cloud, securitatea periferiilor sistemului și să includă instruire solidă pentru toți cei care au acces. 

Pentru a afla mai multe despre ce poate oferi Schréder EXEDRA orașului tău, contactează astăzi echipa noastră de vânzări
 

Despre scriitor
Eric Talley este Managerul de Dezvoltare a Afacerilor pentru Orașe Inteligente de la Schréder în America de Nord. Lider de piață în tehnologia Orașului Inteligent cu experiență în securitate electronică și infrastructură de rețea, Eric se concentrează pe reducerea diferenței dintre tehnologia inteligentă și educația digitală pentru a îmbunătăți mai mult viața cetățenilor din comunitățile noastre.

Conectează-te cu Eric pe LinkedIn.